Galerija

Katram zvēram ir sava galerija, kur tas jūtās labi. Pūcīte ir vieta, kur bērni jūtas labi.

30. March, 2013

Pavasara saulgrieži Pūcītē 2013

Nāc, nākdama, Liela diena,
Pūces bērni Tevi gaida –
Ar raibām oliņām,
Ar augstām šūpolēm.

Lai arī šķiet, ka šogad Latvju zemē ziema ir ērti iekārtojusies uz palikšanu, tomēr gadskārta rit savu ierasto un nesatricināmo ceļu. Neskatoties uz to, ka zemi vēl klāj Ziemas mātes uzklātā sniega sega, varam vērot dabā pārmaiņas, kas vēsta, ka pavasaris klauvē pie vārtiem – saule arvien ilgāk rotājas pie debesīm, pirmās sniegpulkstenītes uzziedējušas, un gaisā jūtama brīnišķīga pavasara smarža.
Pēc garās ziemas arī mēs – gan mazie, gan lielie Pūces bērni – ar nepacietību gaidījām un sagaidījām Lielo Dienu, kas iezīmē Saules uzvaru pār tumsu un dabas atmodu.
Pavadot ziemu, Pūcītē gatavošanās pavasara atnākšanai sākās jau labu laiku pirms pašas Lielās Dienas. Vispirms atlidoja putni, tad iepazinām pirmos pavasara ziediņus – sniegpulkstenītes.
Zināms, ka Pūces bērni ir čakli dārznieki, tādēļ, pavasarim pieņemoties spēkā, steidzām uzsākt pirmos sējas darbus. Sējām zālīti, dilles un tomātus. Stādījām katrs savu sīpolu un vērojām kā aug lociņi. Pēc tam tos piegriezām pie pavāra atvestās zupas, un gardu muti netiesājām.
Lieldienu rīts Pūcītē bija darbīgs un spraigs. Svētku rītā katra grupiņa saņēma savu grozu ar olām. Ar vislielāko sajūsmu un darboties prieku ikviens Pūces bērns krāsoja savu Lieldienu olu, izmantojot dažādas lapiņas, ziediņus, dzijas pavedienus, graudiņus un citus niekus. :-)
Aplūkojot olas tuvāk, izrādījās, ka grozā ir ne tikai vistu olas, bet arī zoss ola, kuru arī nokrāsojām.
Un tad jau arī svētki Pūces dārzā varēja sākties, ar vissvarīgāko notikumu – saulītes sasaukšanu trejdeviņas reizes, jo ar šo dziesmu beidzot iestājas pavasaris, un dienas kļūst garākas par naktīm.

Spīguļo saulīte, spīguļo, spīguļo! (3x9)
Met melnu jūrā,
Velc baltu mugurā.

Dziedot saules dziesmu „Parādies, Tu saulīte” visi kopā izgājām Māras līkloci, kas simbolizē Jūras un Ūdens nozīmi zemes auglības nodrošināšanā. Noslēdzot Māras līkloci, kopīgi izveidojām Sauli (apli).
Pūces bērni zina ticējumu, ka: „Lieldienās jāapēd 13 dzērveņu ogu, lai visu gadu būtu veselīgi sārti vaigi un nebūtu jāslimo”. Tad nu – ēdām!
Pēc tam, devāmies putnus dzīt. Pie pūpolu zara ar sarkanu dzīparu sējām 9 mezglus, saucot savas labās īpašības: „Mēs skauģiem rīkles aizzabināsim, lai nenoskauda manu ... (skaistumiņu, gudrībiņu utt.). Pēc tam devāmies uz Pūces kalnu, kur katrs ievēlējāmies vēlēšanos un metām prom pūpola zaru, lai iedomātā vēlēšanās piepildās.
Savas tuvākās apkārtnes sakārtošana izsenis ir bijis svarīgs pirmssvētku rituāls katrā latvju sētā. Lai Pūces dārzs būtu izpušķots un izgreznots, bērni, gaidot Lielās dienas svinības, pašu rokām gatavoja „ ābolus” , kurus svētku vakarā kopā ar vecākiem kāra ābelēs, lai rudenī būtu laba un bagātīga ābolu raža.
Skanīgas dziesmas „Atnāca Lieldiena” pavadībā apdziedājām šūpoles, lūdzot svētību tām. Rotājām un izdaiļojām tās ar pašu pītām prievītēm, lai šūpojoties iešūpotu skaistumu dabā un pašu sirsniņās.
Kad šūpoles izgreznotas, saimnieks tika pie „melnās vistu olas”, ko apraka zem šūpolēm, lai spīganas un mošķi nedēļu nešūpojas Lieldienu šūpolēs...
Zināms, ka šūpošanās ir viens no priecīgākajiem Lieldienu rituāliem. Šūpojoties tiek veicināta auglība. Latviešu folklora vēsta, ka pie Lieldienu šūpolēm nedrīkst iet „tukšām rokām”, ievērojot šo rituālu, Pūces bērni līdzpaņēma tautas dziesmu, ko noskaitīt šūpotājam.
Tikām arī pie Pūcītes putnu barotavas, tagad būs jārūpējas, lai barotavā vienmēr būtu kas garšīgs Pūces mazajiem draugiem.
Pēc visām lustīgajām Lielās dienas rotaļām, dziesmām un izdarībām mazie Pūces bērni ļāvās olu kaujām. Ikvienam gribējās uzzināt, vai viņa vēlēšanās piepildīsies vai ne, jo Lieldienu ticējums vēsta, kam stiprākā ola, tam vēlēšanās piepildās. Daži svētku dalībnieki olu ripināšanas sacensībās ieguva tik daudz olu, ka mājās varēja doties ar pilnu grozu.
Un, protams, izbaudījām atkalredzēšanās prieku ar mūsu Lielās dienas pūkainajiem garaušiem!
Ej ar Dievu, Liela diena,
Mēs tev` skaisti vadīsim;
Nāc atkal citu gadu,
Mēs Tev skaisti saņemsim!